Andrzej Duda podjął ważną decyzję. Oficjalny komunikat [Całość na samym dole wpisu] | JebZmeme.pl
Przejdź do treści

Andrzej Duda podjął ważną decyzję. Oficjalny komunikat [Całość na samym dole wpisu]

  Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych, która miała uznać język śląski za język regionalny, jak poinformowała Kancelaria Prezydenta. Ustawa została przekazana do ponownego rozpatrzenia przez parlament.

  Według komunikatu opublikowanego na stronie Kancelarii Prezydenta, decyzja o wecie została podjęta, ponieważ prezydent uznał, że nie zostały spełnione warunki wymagane do uzyskania przez śląski etnolekt statusu języka regionalnego.

  Komunikat KPRP odwołuje się również do opinii ekspertów, którzy w większości uznają, że śląskie gwary są odmianami języka polskiego, a śląski dialekt jest jednym z polskich dialektów, podobnie jak małopolski, wielkopolski czy mazowiecki.

  Zgodnie z przepisami przywołanymi w komunikacie KPRP, etnolekt musi różnić się od oficjalnego języka państwa, aby mógł być uznany za język regionalny. Obecnie w Polsce jedynym prawnie uznanym językiem regionalnym jest język kaszubski.

  Projekt nowelizacji ustawy, przygotowany przez Koalicję Obywatelską, trafił do Sejmu w styczniu, a pod koniec kwietnia został przyjęty przez Sejm głosami koalicji rządzącej i następnie zatwierdzony przez Senat.
  Źródło: Radio ZET/PAP