Prezydent Andrzej Duda Składa Mocne Oświadczenie. Krytykuje Działania Tuska | JebZmeme.pl
Przejdź do treści

Prezydent Andrzej Duda Składa Mocne Oświadczenie. Krytykuje Działania Tuska

  Prezydent Andrzej Duda w piątek wyraził swoje głębokie przekonanie, że Polska dokładnie wyjaśni okoliczności śmierci swojego żołnierza i że winni zostaną odpowiednio ukarani. W swoim oświadczeniu odniósł się także do zatrzymania żołnierzy przez Żandarmerię Wojskową na granicy z Białorusią, krytykując przy tym rząd kierowany przez premiera Donalda Tuska.

  Kontrowersje wokół zatrzymania żołnierzy
  Prezydent Duda zaznaczył, że żołnierze zostali zatrzymani przez Żandarmerię Wojskową w wyjątkowo surowy sposób, zakuci w kajdanki. Zwrócił uwagę na efekt mrożący, jaki wywołało to zdarzenie wśród dowódców wojskowych.

  Prezydent podkreślił konieczność dokładnego wyjaśnienia tej sprawy oraz podkreślił, że kwestie bezpieczeństwa narodowego powinny być poza sferą politycznych debat. Dlatego postanowił zwołać na poniedziałek Radę Bezpieczeństwa Narodowego, aby omówić prezydencki projekt dotyczący działania władz państwowych w obliczu zagrożeń wewnętrznych.

   

  Zmiany w przepisach dotyczących żołnierzy
  Prezydent Duda podkreślił również potrzebę wprowadzenia odrębnych przepisów dla żołnierzy wspierających funkcjonariuszy Straży Granicznej, aby nie musieli działać na podstawie regulacji dotyczących Straży Granicznej, lecz mieli własne, specjalne przepisy.

  Krytyka premiera Tuska

  Duda odniósł się także do dzisiejszej zapowiedzi premiera Tuska o odwołaniu zastępcy Prokuratora Generalnego Tomasza Janeczka. Przypomniał, że środowisko związane z premierem przez dwa lata atakowało funkcjonariuszy granicznych i żołnierzy, przeciw czemu wielokrotnie protestował. Teraz, według prezydenta, nastąpiła nagła zmiana w polityce rządu. Prezydent Duda zaznaczył, że nie został poinformowany o wydarzeniach sprzed dwóch miesięcy, które doprowadziły do tak gwałtownych działań Żandarmerii Wojskowej i prokuratury wobec polskich żołnierzy.

   

  Prezydent Duda w swoim oświadczeniu wyraził zdecydowanie w potrzebie wyjaśnienia wszystkich kontrowersji i wprowadzenia niezbędnych zmian prawnych, aby zapewnić odpowiednie wsparcie i ochronę dla polskich żołnierzy.
  Źródło: Radio ZET/PAP

  Tagi: